Przewodnik po Dreźnie | Co warto zwiedzić w Dreźnie z przewodnikiem

Wśród licznych zabytkowych budowli drezdeńskiej starówki niektóre cieszą się od dziesięcioleci wyjątkowym zainteresowaniem turystów.

 

  • Zwinger
    Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym obiektem w Dreźnie jest Zwinger, pałacowy kompleks reprezentacyjny, który wybudowano na polecenie króla Augusta II Mocnego jako miejsce dworskich zabaw. Tutaj zawarcie związku małżeńskiego hucznie świętował następca tronu August III – w czasie wesela według legend z fontann na dziedzińcu płynęło wino a dziedziniec ozdobiły zapalone świecie w liczbie 60 tysięcy. Dziś Zwinger bardziej kojarzy się ze zgromadzonymi tu zbiorami malowideł (Galeria Dawnych Mistrzów), technicznych ciekawostek (Gabinet Matematyczno-Fizyczny) czy porcelany, dostępnymi dla koneserów za okazaniem niedrogiego biletu.

    Zwinger
    Galeria Starych Mistrzów



  • Plac Teatralny
    Spacer po starówce warto rozpocząć z tego miejsca. Oprócz dużego znaczenia historycznego tego jednego z najstarszych placów w Dreźnie posiada on kulturowy walor krajoznawczy, wszakże plac otaczają takie obiekty jak Opera Sempera, Katedra czy Zwinger. Środek placu zdobi pomnik króla Johanna na koniu, z którego spogląda nieprzypadkowo w pewnym kierunku. Tego władcę uhonorowano tak szczególnie już 16 lat po śmierci.

    Theaterplatz

  • Opera Sempera
    Dawny Teatr Dworski z całą pewnością jest ulubionym miejscem drezdeńskiej śmietanki towarzyskiej, która w starannie odbudowanej i wykończonej sali o znakomitej akustyce i doskonale wyposażonej maszynerii scenograficznej zajmuje 1300 miejsc, podziwiając opery i operetki największych światowych klasyków wszystkich epok. Do swojej teatralnej przeszłości ten odbudowywany aż dwa razy gmach odwołuje się poprzez liczne rzeźby twórców związanych z dramatem, wkomponowane w fasadę. Jako licencjonowany przewodnik opery, oprowadzam po niej grupy w językach polskim, niemieckim i angielskim.

    Semperoper

  • Zamek Królewski – Rezydencja Wettinów
    Zamek był obiektem mocno uszkodzonym podczas nalotów dywanowych w lutym 1945 roku. Choć oglądając go od zewnętrznej strony mamy wrażenie ukończenia wszystkich etapów odbudowy, proces ten wciąż trwa np. na dużym dziedzińcu. Ciekawostką małego dziedzińca jest przykrywająca go szklana kopuła, będąca majstersztykiem współczesnej inżynierii. Z tego dziedzińca turyści wchodzą do zapierającego dech Zielonego Sklepienia czyli pomieszczeń dawnego skarbca królewskiego.

    Residenzschloss

  • Katedra – Kościół Dworski
    Okazały gmach rzymsko-katolickiego kościoła w samym sercu protestanckiego miasta musi budzić ciekawość (choć protestancka większość to tylko 18% ogółu mieszkańców; dla porównania katolicy stanowią 4%). Równie osobliwym może się wydać, że o powstaniu tej świątyni, obecnie siedziby biskupów, zadecydowała polityka – król August II Mocny dokonał konwersji na katolicyzm by objąć polski tron. Dziś katedra to szczególnie ważny kościół dla drezdeńskiej Polonii – to właśnie Polacy jako jedyna mniejszość narodowa korzystają z przywileju sprawowania tutaj Mszy Świętej w swoim narodowym języku w każdą niedzielę o 16:30. Od 2006 roku zasiadam wtedy przy stole gry, by na organach Silbermanna z 47 rejestrami i ok. 3000 piszczałek towarzyszyć nabożeństwom.

    Hofkirche

  • Orszak książęcy
    Największe na świecie malowidło na porcelanie (miśnieńskiej!) można obejrzeć w jednej z uliczek drezdeńskiego Starego Miasta. Przedstawia ono władców z dynastii Wettinów, ludzi z najwyższych sfer miasta a nawet samego autora tego dzieła. Szczęśliwie to malowidło przetrwało naloty dywanowe jedynie z drobnymi uszkodzeniami

    Fürstenzug

  • Tarasy Brühla
    Ta promenada spacerowa, zwana także „Balkonami Europy” jest znakomitym miejscem dla krótkiego spaceru albo pełnego zadumy odpoczynku z widokiem na przepływającą Łabę i wzgórza miasteczka Radebeul z jednej strony (właśnie tam mieszkał Karol May) i bogatej dzielnicy Loschwitz z drugiej. Cumujące poniżej tarasów starodawne łopatkowce parowe zabiorą Was do Szwajcarii Saksońskiej albo do miasta porcelany – Miśni. Prawie nikt ze spacerujących tarasami nie spodziewa się, że europejska porcelana narodziła się dosłownie pod ich stopami, w murach umocnień dawnej fortecy Drezno, na których powstały właśnie Tarasy Brühla.

  • Kościół Frauenkirche
    Ten protestancki kościół jest bez wątpienia najważniejszym elementem składowym panoramy Drezna. Choć po dziesięcioleciach trwania w ruinie został wzniesiony wyłącznie jako replika dawnego niedoskonałego technicznie obiektu, przyciąga rzesze turystów, bo wspiera się na bardzo wielu odzyskanych z gruzowiska elementach, co bywa powodem nazywania tej budowli potocznie „największymi puzzlami świata”. Kościół ten jest także tłem ważnych wydarzeń kulturalnych, ponieważ właśnie tu swój kunszt prezentują rozmaici artyści, chóry, orkiestry z całego świata.

    Frauenkirche

 


Komentarze:


MONIKA TWARDOWSKA, Dodany: 21.02.2024, 20:14
Będę w Dreźnie z grupą 40 osobową(głownie emeryci) w dniu 14.09.2024, potrzebuję przewodnika. Czy jest mozliwość skorzystanina z usługi przewodnickiej ? Jeśli tak jaka cena?
Imię:

Treść komentarza:

Wybierz swój avatar:

Anonim Pan Pani Chłopiec Dziewczynka Geek Żartowniś Luzak Złośnik Zagubiony

Przepisz kod:


Dodaj komentarz